Rockford Communication Solutions | Beijer SDR-240-48 Power Supply Price in Middle East, Qatar
Menu
Your Cart
Beijer SDR-240-48 Power Supply
Phased Out
Secured Shopping
Best security features
Secure Shipping
Secure Product delivery
Free Returns
Hassle free returns
Beijer SDR-240-48 Power Supply
Features
  • 48 VDC, 5 A, 240 W
  • Universal AC input
  • Built-in active PFC function (SDR-120/240/480)
  • High efficiency up to 94%
  • Protections: Short circuit / Overload / Over voltage / Over temperature
  • The built-in constant current limiting circuit
  • Cooling by free air convection
  • Working temperature: -30~+70oC
  • Metal Case, Slim & High Efficiency
  • Can be installed on DIN rail TS-35 / 7.5 or 15
  • Built-in DC OK relay contact (SDR-120/240/480)
  • DC output voltage is adjustable 24-28VDC
  • 150% peak load capability